Moje sny mi davaju kridla a s nimu vzlietnem ku hviezdam, Tomu verte!

Loveless - recenzia

15. září 2008 v 15:23 | Koda-san |  Anime (recenzie)
V každém boji musí být bojovník. A každý boj přináší oběti. Oběť a bojovník, dva, kteří jsou k sobě připoutáni tak silně, že jeden bez druhého nemůže být. Jeden triumfuje a druhý trpí. Jeden vládne a druhý je otrokem. A přitom každého z nich provází osud, který je velmi úzce spjatý s jeho jménem. Jménem, které mu prozradí, kdo vlastně je. Ne tím, které mu dají rodiče. Ne tím, kterým ho oslovují ve škole či v práci. Ale tím jedním a jediným pravým, které mu je souzeno.
Jsou to již dva roky, co Aoyagi Seimei zemřel. A dlouhé dva roky, co v temnotě zmizel starý Aoyagi Ritsuka a byl nahrazen novým, tím, kterého jeho matka tak nenávidí. Ritsukův bratr, Seimei, mu přede dvěma roky řekl své pravé jméno. Beloved, Milovaný. Krátce nato byl zabit. Šok, který Ritsuka utrpěl, když viděl svého bratra umírat, mu způsobil částečnou amnesii. Už si nedokáže vzpomenout, co bylo předtím. Neví ani, jaký byl on sám. Jestli pravý Ritsuka je ten současný, mlčenlivý student s vynikajícími výsledky a žádnými přáteli, nebo ten bývalý, veselý a přátelský chlapec, který měl co dělat, aby ho nevyloučili ze školy. Kvůli přístupu svých spolužáků a svojí ztrátě paměti byl Ritsuka nucen změnit školu. Když se však první den vrací domů, za ruku ho popadne neznámý muž, který se mu představí jako Agatsuma Soubi, přítel jeho zesnulého bratra Seimeie. Ritsuka se rozhodne využít této příležitosti a "udělat se Soubim nějaké vzpomínky" (čímž myslí zaznamenat jejich přátelství na fotografie, protože je přesvědčen, že bez obrazového podkladu zapomene, stejně jako přede dvěma lety). Během jejich rozhovoru pak dojde k něčemu, co si Ritsuka nepředstavil ani v těch nejšílenějších snech.
"Miluji tě, Ritsuko," uslyší z úst Soubiho. A nejen to. Taky, že pro něj udělá cokoliv, stačí jen říct. Ritsuka však o jeho slovech začne velmi brzo pochybovat. Na každou jeho otázku odpovídá Soubi "Miluji tě." Když chce Ritsuka vědět, proč jeho bratr zemřel, Soubi mu odmítá odpovědět. A jakmile Soubi slíbí, že bude Ritsukovi vždycky na blízku a vždycky odpoví, když zavolá, zmizí a nebere telefon.
Ritsuka se brzy dozví, že Soubi je Bojovník, že ovládá kouzla a dokáže poroučet elementům. On sám je potom Oběť, někdo, kdo zvyšuje Bojovníkovu moc a zároveň utrží při boji všechna zranění. Podle Soubiho byl Seimei jeho obětí, než zemřel. Sdílel s ním svoje jméno, Beloved. Avšak Ritsuka je jiný. Jeho pravé jméno je přesným opakem jména Soubiho a Seimeie. Loveless, ten, který není nikdy milován. Jak může on sdílet moc se Soubim? Jak může existovat pouto právě mezi nimi? Snad právě proto, že jsou tak odlišní...
Seimei, řekl jsi mi, abych ho našel a ochraňoval. Netušil jsem ale, že bych se do něj mohl kdy zamilovat... - Agatsuma Soubi.
Příběh
Loveless je příběh náznaků, ponechává spoustu místa vaší fantazii a děj samotný není ani ukončený. Dalo by se říct, že celý příběh je vlastně začátkem jakéhosi dalšího nesepsaného příběhu. Velmi dobře je zachycený vývoj postav, a to nejen hlavních, ale i vedlejších. I přesto, že se jedná o jednu z kratších sérií, na postavách je znát určitý vývin a pokrok, se kterým procházejí dějem, poznávají, přihlíží a učí se novým věcem. Nezapomínejte také na to, že jde o shonen-ai, čili příběh na pozadí milostného vztahu dvou mužů. Všem, kteří o takovýchto vztazích nemají zrovna kladné mínění, doporučuji Loveless vynechat.
Pro větší přehled vřele doporučuji přečíst si mangu (a nedejte se oklamat zavádějící myšlenkou, že první kapitola je slovo po slovu úplně stejná jako první díl anime), dvanáctidílná série rozhodně nestačí popsat všechno, co se odehrává v její tištěné předloze. Divákovi, který si nepřečetl mangu leckdy uniká spousta souvislostí, nad některými fakty mu zůstává rozum stát a spousta věcí zůstane nevysvětlených. Ale vzhledem k tomu, že příběh je neukončený, ani od mangy nečekejte divy. Pokud vím, sama existence Bojovníků a jejich Obětí není vysvětlena nikde.
Děj sám se zpočátku může zdát trochu depresivní, po nějaké době se ale ukáže u jeho humorná stránka. Má v sobě tak trochu od všeho - akci, milostný vztah, mystiku, záhady a jejich rozřešení. Objeví se tu napětí i oddych, smutné chvíle i hezké chvíle, deprese i humor. A jedna velice pozitivní věc - pokud si správně pamatuji, nikdo neumře.
Animace
Z hlediska propracovanosti animace by Loveless dostal 98 % za velmi pěkně zpracované jak postavy, tak jejich prostředí. Vizuální dojem je velice silný a leckdy právě on ovlivňuje váš pocit z příběhu, někdy dokonce i vaši náladu. Dojem samotný je doplňován pěkně propracovaným pohybem a výrazy postav.
Hudba
Hudební doprovod anime bych označila jako průměrný, nic extra, ale ani nic špatného. Opening i ending docela dobře a vkusně doplňují celkový dojem. Běžný klavírní doprovod působí velice umělecky, tak trochu se snaží diváka přimět, aby v Loveless viděl víc než jen anime.
Souboje
Jednou z nejpropracovanějších částí celé série jsou jednoznačně souboje. K soubojům dochází mezi dvojicemi, z nichž v každé musí být jeden Bojovník a jedna Oběť, výjimečně může do souboje vstoupit jenom Bojovník (a Soubi to dělá s velkou oblibou). Jedná se o jakousi slovní přestřelku, Bojovník ovládá slovy elementy, které útočí a brání tak, jak si to přeje. Přitom čím kratší rozkaz, tím lépe pro toho, kdo jej vyřkl, protože v těchto soubojích jde o rychlost. Ve chvíli, kdy se Bojovníkovi podaří zaútočit, protivníkova Oběť utrží zranění. V případě, že Bojovník s sebou svoji oběť nemá, utrží zranění on sám, což ale ve většině případů znamená jeho porážku. Moc dvojice se ještě zvyšuje, když mají Bojovník i Oběť stejné jméno. Naopak když se jejich jméno liší, ve chvíli, kdy je jeden z nich zasažen nějakým útokem, škoda se zdvojnásobuje. Teoreticky vzato by vlastně mělo být nemožné, aby existoval Bojovník, který má jiné jméno než jeho Oběť. Ale jak to, že Ritsuka a Soubi pak mají jiné jméno...
Zvířecí elementy?
Ano, tohle je jedna z věcí, u kterých trošku trvá, než člověku dojdou. Proč někteří jedinci mají roztomilá zvířecí ouška a ocásek? Odpověď je vcelku jednoduchá. Pokud se objeví někdo, kdo tyto ozdoby nemá, znamená to, že už ztratil svoji dětskou nevinnost.
Zdroj TU
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama